Czym jest księgowość uproszczona, nazywana małą księgowością?
Jeśli firma prowadzi księgowość uproszczoną, wszystkie zdarzenia gospodarcze istotne dla przedsiębiorstwa ewidencjonowane są w Księdze Przychodów i Rozchodów. Jest to szybki i prosty sposób na to, aby wywiązywać się z obowiązków względem fiskusa. Nie tylko jednoosobowe działalności gospodarcze mogą skorzystać z tej opcji. Mała księgowość jest dostępna także dla innych podmiotów, np. niektórych spółek. Czym właściwie jest księgowość uproszczona?
Jak prowadzić księgę uproszczoną?
Księgowość uproszczona obejmuje Księgę Przychodów i Rozchodów (KPiR) lub ewidencję przychodów, a także ewidencję środków trwałych, ewidencję wyposażenia oraz rejestry VAT. Tzw. mała księgowość charakteryzuje się dużym uproszczeniem wprowadzanych danych. Rzetelne prowadzenie ewidencji transakcji zakupu i sprzedaży, ze szczególnym uwzględnieniem daty wystawienia faktury, daty zakupu towaru lub dostarczenia usługi, nazwy i numeru NIP kontrahenta, oznaczeniem towaru lub usługi, a także ceny netto i wysokości podatku VAT. To zadanie można powierzyć profesjonalistom, np. z biura rachunkowego z Wrocławia. Osoby prowadzące uproszczoną księgowość nie są zobowiązane do sporządzania sprawozdań okresowych. Na podstawie informacji zawartych w księdze podatkowej i rejestrach VAT podmioty te mają obowiązek składać deklaracje podatkowe oraz obliczać i płacić podatek dochodowy oraz VAT w okresach rozliczeniowych miesięcznych lub kwartalnych.
Przeczytaj również: Jakie błędy podatkowe są najczęściej popełniane przez przedsiębiorców?
Kto może ewidencjonować przychody i koszty w sposób uproszczony?
Możliwość prowadzenia małej księgowości mają osoby fizyczne i spółki osób fizycznych, czyli spółki cywilne, jawne i partnerskie. Dodatkowym warunkiem do spełnienia jest ograniczenie dotyczące przychodów za poprzedni rok obrotowy. Nie mogą one przekroczyć wartości stanowiącej równowartość 2 mln euro. Powyżej tego limitu firma ma obowiązek przejść na pełną księgowość. Prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów wymaga ponoszenia niewielkich nakładów finansowych. Dlatego większość uprawnionych do tego podmiotów chętnie korzysta z tej preferencyjnej formy rozliczania z urzędem skarbowym. Księgowość uproszczona jest wygodna dla przedsiębiorcy. Ułatwia prowadzenie ewidencji i wiąże się z ograniczeniem formalności względem fiskusa.
Przeczytaj również: Jak wybrać rzetelne biuro rachunkowe?
Przeczytaj również: Dlaczego warto założyć działalność z pomocą biura rachunkowego?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana