Jak poprawnie odwołać się od decyzji urzędu skarbowego?
Choć prawo podatkowe przewiduje możliwość odwołania się od decyzji urzędu skarbowego, nie każdy podatnik zdaje sobie z tego sprawę. W związku z tym wiele decyzji organu podatkowego jest po prostu akceptowanych przez podatników, nawet wtedy, kiedy istnieje możliwość, że są dla nich krzywdzące i wydane niezgodne z prawem. Dobrze jednak wiedzieć, jak bronić swoich praw i jak w związku z tym poprawnie odwołać się od decyzji urzędu skarbowego.
O czym warto pamiętać, chcąc odwołać się od decyzji urzędu skarbowego?
Podatnik ma prawo do odwołania się od decyzji podatkowej wydajnej przez urząd skarbowy, natomiast może to zrobić wyłącznie na zasadach określonych w Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Poprawnie sporządzone odwołanie od decyzji urzędu skarbowego jest niezbędne, by wniosek o wyłączenie decyzji podatkowej z obiegu prawnego został w ogóle rozpatrzony (pozytywnie bądź negatywnie).
Przeczytaj również: Czym się zajmuje doradztwo podatkowe?
Niewątpliwie kluczowe jest zachowanie terminu, w którym możliwe jest wniesienie odwołania. Zgodnie z art. 223. Ordynacji podatkowej odwołanie od decyzji podatkowej wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Choć warto przy tym podkreślić, że po upływie tego terminu sprawa nie zawsze jest stracona, ponieważ czasem możliwe jest złożenie wniosku o przywrócenie terminu. Konieczne jest przy tym uprawdopodobnienie , że niezłożenie odwołania w terminie (tj. uchybienie terminowi) nastąpiło bez winy podatnika. - W szczególności, może tu chodzić o chorobę.
Przeczytaj również: Co zrobić w przypadku pomyłki w deklaracji podatkowej?
Czy kancelarie doradztwa podatkowego pomagają w sporządzaniu odwołań od decyzji urzędu skarbowego?
Chcąc sporządzić odwołanie od decyzji urzędu skarbowego, warto zwrócić się do wybranej kancelarii doradztwa podatkowego. W ofercie tego typu firm, takich jak Kancelaria doradcy podatkowego Jacka Pukaluka w Warszawie, oprócz zapewniania bieżącego doradztwa podatkowego, planowania i optymalizacji podatkowej, wykonywania przeglądów podatkowych, pomocy w uzyskaniu wiążących interpretacji przepisów prawa podatkowego i informacji stawkowych VAT oraz asysty w zakresie cen transferowych, znajduje się pomoc w sporządzeniu odwołania od decyzji urzędu skarbowego. Ze względu na skomplikowanie przepisów podatkowych i specyfikę samego procesu odwoławczego, wsparcie ze strony profesjonalnych doradców podatkowych nierzadko okazuje się bardzo ważne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana