Jakie podatki muszą płacić polscy przedsiębiorcy?
Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorców jest płacenie podatków, czyli świadczeń na rzecz państwa, które stanowią jego główne źródło dochodów, umożliwiających mu funkcjonowanie. W tym artykule skupiamy się więc na rodzajach podatków jakie muszą płacić polscy przedsiębiorcy, a także wysokościach ich stawek.
Podatek dochodowy
Podstawowym rodzajem podatku, który muszą płacić przedsiębiorcy, jest podatek dochodowy. Jest on zaliczany do podatków bezpośrednich. Jego wysokość uzależniona jest w większości przypadków od dochodów przedsiębiorcy, a także wybranej przez niego podczas zakładania firmy czy danego roku obrachunkowego lub narzuconej przez przepisy formy opodatkowania. Obecnie w Polsce obowiązują trzy formy opodatkowania dochodu przedsiębiorców, są nimi:
Przeczytaj również: Dlaczego warto wybrać certyfikowane biuro rachunkowe dla swojej firmy?
skala podatkowa — której stawki podatku wynoszą od 1 lipca 2022 roku 12% dla pierwszego progu podatkowego obowiązującego przy dochodach nieprzekraczających 120 000 zł oraz 32% dla drugiego progu podatkowego, obowiązującego przy dochodach przekraczających 120 000 zł, przy czym naliczana jest ona wyłącznie od nadwyżki ponad kwotę graniczną,
Przeczytaj również: Biuro rachunkowe a obsługa spółek partnerskich
podatek liniowy — którego stawka nie jest zależna od dochodu i wynosi zawsze jego 19%,
ryczałt od przychodów ewidencjonowanych — w przypadku którego opodatkowaniu nie podlega dochód a przychód przedsiębiorcy, a stawki podatku mogą wynosić 17%, 15%, 14%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% lub 2%.
Podatek od towarów i usług
Kolejną daniną na rzecz państwa, jaką muszą płacić przedsiębiorcy, jest podatek VAT nakładany zarówno na towary, jak i usługi. Jego wysokość uzależniona jest od wielu kwestii, między innymi podatku VAT należnego i naliczonego, dlatego też w tym przypadku wyliczanie go najlepiej powierzyć specjalistom takim jak Biuro rachunkowe Krystianny Domiter z Mysłowic. Stawki podatku VAT w Polsce to natomiast:
23%,
8%,
5%,
4%,
0%.
Dodatkowo niektórzy przedsiębiorcy w przypadku podatku VAT mogą skorzystać ze stawki zwolnionej oznaczanej jako ZW oraz nie podlega - NP.
Inne zobowiązania podatkowe przedsiębiorców
Poza podstawowym podatkiem dochodowym i podatkiem VAT przedsiębiorcy zobowiązani są także do płacenia wielu innych danin. Wyróżnić wśród nich można między innymi:
podatek od czynności cywilnoprawnych,
podatek od nieruchomości,
podatek od środków transportu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana