Jakie są kluczowe obowiązki księgowego?
Księgowy, dawniej nazywany buchalterem, pracuje w ramach działu księgowości. Zajmuje się czynnościami związanymi z prowadzeniem ksiąg rachunkowych przedsiębiorców. Ale nie tylko – dlatego warto sprawdzić, jakie są jego główne obowiązki. Czym się zajmuje księgowy poza ewidencjonowaniem gospodarczych zdarzeń dla zewnętrznych i wewnętrznych potrzeb? Odpowiadamy w naszym artykule!
Jakie są główne obowiązki księgowego?
Księgowy w Krakowie czy innym mieście przede wszystkim zatrudniony w firmie powinien odpowiadać za rozliczenia podatkowe i finansowe. Dokonuje tego pod względem Urzędu Skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale także klientów, kontrahentów czy dostawców. Poza tym zajmuje się prowadzeniem ewidencji. Dotyczy to Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, ksiąg rachunkowych czy ewidencji przychodów dla firm, które rozliczają się na bazie ryczałtu.
Dokumenty finansowe są stale prowadzone i uzupełnione przez osobę po kursie księgowym. Ważne, aby była rzetelna i bezbłędna. Dokumenty finansowe w końcu są bazą dla opracowywania finansowych sprawozdań lub deklaracji i zeznań podatkowych czy sprawozdań statystycznych dla Głównego Urzędu Statystycznego bądź innych instytucji czy podmiotów.
Zależnie od rodzaju zajmowanego stanowiska w dziale księgowości przedsiębiorstwa czy typu branży, jak również wielkości i struktury organizacyjnej, zakres obowiązków księgowego jest różny. Dobrze, aby oprócz prowadzenia ewidencji przychodów i kosztów podatkowych wypełniał i wysyłał deklaracje podatkowe. Także informacje podatkowe czy rozliczanie VAT wchodzą w zakres zadań. Wystawianie i księgowanie faktur VAT, ewidencja zdarzeń gospodarczych czy rozliczanie projektów unijnych to tylko niektóre z obowiązków księgowego.
Powinien ponadto wyliczać i odprowadzać do ZUS-u składki ubezpieczeniowe przez właściciela firmy i jego pracowników. Poza tym specjalista od usług księgowych powinien się zajmować wypłatami wynagrodzenia pracowników, jak również częścią pozapłacową.
Pozostałe obowiązki księgowego
Prowadzisz własną firmę? Skorzystaj z pomocy księgowej online lub stacjonarnie. Pomoże Ci w:
- opracowywaniu sprawozdań finansowych,
- księgowaniu – i wyliczania rezerw, rozliczeń międzyokresowych kosztów czy podatku odroczonego,
- księgowaniu dokumentów,
- przygotowywaniu – sprawozdań czy deklaracji podatkowych,
- współpracowaniu z Urzędem Skarbowym, ZUS-em, GUS-em czy NBP-em.
Zajmie się także przygotowywaniem przelewów bankowych.
Inne zadania księgowego
Do pozostałych usług księgowej zalicza się opracowywanie planów czy budżetów finansowych. Oprócz tego zarządza aktywami i pasywami przedsiębiorstwa. Jest pomocna, gdyż może dostrzec załamanie pozycji na rynku firmy i zapobiec temu poprzez informację do przełożonego.
Ważne, aby księgowy miał odpowiednie wykształcenie. Niezależnie od niego może być po kursach i szkoleniach lub po stażu i powinien być praktycznie przygotowany. Dobrze, aby wyróżniał się takimi cechami jak: budzenie zaufania, uczciwość, lojalność czy dobra organizacja.
Ile zarabia księgowy?
Biuro księgowe w Warszawie lub innym mieście zależy od wielkości firmy. Przy dolnym kwartale powyżej 9 tysięcy złotych i przychodach rocznych około 500 milionów złotych mediana wynosi ponad 10 tysięcy złotych. Górny kwartał może wówczas wynosić 12 tysięcy złotych. W przypadku firm do 50 milionów złotych dolny kwartał wynosi ponad 7 tysięcy, a mediana ponad 8 tysięcy złotych. W innych miastach Polski, zakładając, że udział premii to średnio 5% przy wielkości firmy powyżej 500 milionów złotych dolny kwartał wyniesie ponad 7 tysięcy, a mediana ponad 9. Przy wielkości firmy 200-500 milionów złotych mediana wynosi 8 400 złotych. Warto skorzystać z pomocy księgowego. Z pewnością będziesz zadowolony ze współpracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana