Kiedy współpraca z samozatrudnionym może zostać uznana za stosunek pracy?
Wiele firm nie godzi się na zatrudnianie pracowników na podstawie umowy o pracę. Zamiast tego oczekują założenia własnej działalności gospodarczej, czyli przejścia na samozatrudnienie. Ma to być zabezpieczenie i tańsze rozwiązanie, ale zdarzają się sytuacje, w których takie świadczenie usług można uznać za stosunek pracy, który zmienia zasady współpracy.
Czy samozatrudnionego może obejmować stosunek pracy?
Za stosunek pracy uznaje się wszystkie relacje biznesowe, które spełniają określone w Kodeksie Pracy kryteria. Są to:
wykonywanie pracy dla jednego pracodawcy,
pracowanie w konkretnym miejscu i czasie,
wyraźne określenie rodzaju wykonywanej pracy.
Każdorazowo relację biznesową, która spełnia te kryteria, reguluje prawo pracy. Prawnik może pomóc dochodzić swoich praw, jeśli samozatrudniony zdecyduje się rozpocząć postępowanie w kierunku uznania jego formy zatrudnienia za stosunek pracy. Takie działanie niesie za sobą wiele konsekwencji, które działają przede wszystkim na korzyść pracownika i jego finansów.
Co daje uznanie samozatrudnienia za stosunek pracy?
Dla wielu przedsiębiorców podstawową konsekwencją przejścia na stosunek pracy jest sposób opłacania składek społecznych i zdrowotnych. To na pracodawcy ciąży obowiązek ich odprowadzania. Oprócz tego zatrudniony zostaje objęty prawem pracy, co oznacza, że:
zyskuje prawo do płatnego urlopu
może liczyć na objęcie prawami pracownika
wszelkie sprawy sporne są rozstrzygane zgodnie z zapisami w Kodeksie Pracy, a nie prawem cywilnym.
Dla pracownika takie rozwiązanie jest najwygodniejsze. Samozatrudnienie nie zapewnia wielu elementów, na których mogą opierać się osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Co ważne, dla prawa nie ma znaczenia, jak nazwie się umowę, którą podpisują strony. Jeśli pracodawca nie chce przejść na umowę o pracę, pracownik może skontaktować się z kancelarią prawną. Warszawa oferuje wiele biur, które pomogą złożyć do sądu odpowiednie pismo i przeprowadzą przez dochodzenie swoich praw. Skontaktowanie się z nimi, na przykład z Kancelarią GESSEL, znacznie zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Warto zdecydować się na taki ruch, ponieważ Kodeks Pracy jest łagodniejszy dla pracownika i zapewnia mu wiele praw, których nie trzeba dochodzić poprzez złożenie powództwa cywilnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana