Kto może się rozliczać w oparciu o kartę podatkową?

W polskim systemie podatkowym wyróżniać można kilka form rozliczania się z urzędem skarbowym. Spośród rodzajów opodatkowania wyróżnia się opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt oraz kartę podatkową. W tym artykule opiszemy ostatnią z wymienionych form rozliczania się z urzędem skarbowym. Sprawdź, kto jest uprawniony do płacenia podatku w formie karty podatkowej.
Którzy podatnicy mogą płacić zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej?
Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej to jedna z form rozliczania się z urzędem skarbowym. Przedstawiciele biur rachunkowych specjalizujących się w doradztwie podatkowym w Sopocie oraz wielu innych miejscowościach obserwują duże zainteresowanie kartą podatkową ze strony przyszłych przedsiębiorców. Czy jednak każdy może z niej skorzystać? Kto według ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest uprawniony do rozliczania się z urzędem skarbowym właśnie w takiej formie?
Zgodnie z art. 23. wyżej wymienionej ustawy zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić między innymi ci podatnicy, którzy prowadzą działalność gastronomiczną – jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% (przy czym muszę zostać spełnione szczegółowe warunki określone w ustawie). Są do tego uprawnieni również ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w zakresie usług transportowych wykonywanych przy użyciu jednego pojazdu, w zakresie usług rozrywkowych, w zakresie sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach, jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% (również w warunkach określonych w odpowiedniej części ustawy).
Jakie są warunki podlegania opodatkowaniu w formie karty podatkowej?
Jednym z warunków podlegania opodatkowaniu w formie karty podatkowej, o którym przypominają przedstawiciele biur rachunkowych, takich jak biuro rachunkowe Marka Sowińskiego w Sopocie, jest kontynuowanie stosowania opodatkowania w tej formie po dniu 31 grudnia 2021 r. oraz niezrezygnowanie z opodatkowania w tej formie po dniu 31 grudnia 2021 r. i nieutracenie prawa do opodatkowania w tej formie po tym dniu. Innym warunkiem jest to, że przedsiębiorcy chcący korzystać z takiej formy opodatkowania nie mogą w ramach swojej działalności korzystać z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Doradztwa Podatkowego Jarosław Piątek
Doradztwo podatkowe woj. dolnośląskie50-148 Wrocław, Wita Stwosza 16 lok. 32
-
Kancelaria Doradztwa Podatkowego s.c. Krzysztof Kunowski - Doradca Podatkowy, Kalina Kunowska - Doradca Podatkowy
Doradztwo podatkowe woj. pomorskie80-252 Gdańsk, Jaśkowa Dolina 8 lok. 3
-
Jarosław Żuchowski Doradca Podatkowy
Doradztwo podatkowe woj. pomorskie89-600 Chojnice, Majkowskiego 12