Na czym polega audyt kadrowo-płacowy?
Audyt kadrowo-płacowy jest kompleksowym zbadaniem prawidłowości dokonywanych naliczeń wynagrodzeń. Obejmuje również sprawdzenie poprawności prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Może dotyczyć wszystkich zatrudnionych w przedsiębiorstwie osób, jak również tylko ich wybranej grupy. Na ogół jest przeprowadzany w sytuacji planowanego przejęcia w firmie obsługi kadrowo-płacowej przez firmę zewnętrzną. Dowiedz się, na czym on dokładnie polega!
Przebieg i cel audytu kadrowo-płacowego
Audyt kadrowo-płacowy obejmuje czynności kontrolne dotyczące całokształtu lub tylko wybranych zagadnień z zakresu kadr i płac. Jest on obiektywną weryfikacją zgodności prowadzonej dokumentacji z rzeczywistością. Dzięki temu możliwe jest rzetelne ocenienie poprawności jej zakładania i wypełniania. Pozwala on również na sprawdzenie poprawności polityki kadrowej w przedsiębiorstwie. W efekcie można w prosty sposób wyeliminować zaobserwowane błędy oraz usprawnić procesy zachodzące w obszarze kadr i płac.
Końcowym efektem audytu jest opracowany przez specjalistów, dokładny i analityczny raport, który obejmuje wiele cennych informacji o stanie bieżącym. Jak podkreślają specjaliści Biura Rachunkowego ADF LIDMAR, zawiera on również rekomendacje, dotyczące sposobów na wyeliminowanie podobnych błędów w przyszłości.
Zakres audytu kadrowo-płacowego
Audyt kadrowo-płacowy ma bardzo szeroki i zróżnicowany zakres. Może obejmować wiele elementów, takich jak:
- weryfikacja obowiązujących regulacji prawa wewnątrzzakładowego, w aspekcie ich zgodności z krajowymi przepisami prawnymi,
- weryfikacja akt pracowniczych, np. w zakresie kompletności dokumentów, dokładności ich wypełniania,
- kontrola dokumentów kadrowych, przygotowywanych w ramach zatrudnienia oraz zwolnienia pracowników,
- weryfikacja poprawności naliczania oraz udzielania urlopów,
- ważność okresowych badań lekarskich oraz szkoleń BHP,
- prawidłowość zgłaszania oraz wyrejestrowywania pracowników i ich rodzin z ubezpieczeń ZUS,
- weryfikacja prawidłowości naliczania wynagrodzeń z różnych umów,
- weryfikacja dokumentów rozliczeniowych z US i ZUS.
Audyt kadrowo-płacowy może być przeprowadzony jednorazowo lub systematycznie, np. raz na 12 miesięcy. Przynosi on firmie wiele korzyści, m.in. pozwala na analizę struktury wynagrodzeń i ich relacji do stażu pracy czy kompetencji. Jest przydatny w diagnozie czynników ryzyka w badanym obszarze, a także ustalania sposobów na ich minimalizowanie. Może być skutecznym narzędziem służącym poprawie kluczowych wskaźników produktywności zatrudnionych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana