Znaczenie obsługi kadrowo-płacowej w prowadzeniu firmy
Obowiązki związane z wykonywaniem działalności gospodarczej są najczęściej kojarzone z prowadzeniem księgowości oraz naliczaniem i odprowadzaniem podatków, a także przygotowywaniem deklaracji skarbowych. W przypadku firm zatrudniających pracowników liczba koniecznych formalności jest jednak zdecydowanie większa i obejmuje także zajmowanie się sprawami płacowymi oraz kadrowymi. Choć są one równie złożone, zwykle można zlecić je biuru księgowemu.
Czym jest obsługa kadrowa firmy?
Zatrudnianie pracowników oznacza potrzebę zajmowania się wieloma sprawami kadrowymi. Zgodnie z istniejącymi przepisami konieczne będzie założenie i prowadzenie akt osobowych, w których należy gromadzić dokumentację związaną z przebiegiem zatrudnienia danej osoby. Będą to m.in. teczki zawierające świadectwa pracy, jakie pracownicy otrzymali od poprzednich pracodawców, a także zaświadczenia dotyczące posiadanych kwalifikacji zawodowych np. uprawnień do obsługi wózków widłowych czy certyfikaty językowe lub dokumenty niezbędne do pracy w charakterze kierowcy. Poza nimi wśród dokumentacji musi się znaleźć zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy na konkretnym stanowisku, dokumentacja SANEPID-u, czy potwierdzenie udziału w szkoleniu BHP oraz ppoż. Ważne będą umowy o pracę oraz umowy cywilno-prawne. Obsługa kadrowa oznacza też przygotowywanie i wydawanie świadectw pracy czy rozliczanie urlopów wypoczynkowych. Sposobem na wywiązywanie się z obowiązków tego rodzaju jest skorzystanie z pomocy biura rachunkowego. W Zwoleniu taką możliwość oferuje Biuro Rachunkowe Beaty Kustry.
Czym jest obsługa płacowa?
Formalności niezbędne do obsługi zatrudnionych pracowników obejmują czynności potrzebne do przygotowywania list płac, a także poprawnego obliczania wynagrodzeń, na obowiązujących w firmie zasadach. Oznacza to m.in. pilnowanie uzupełniania danych koniecznych do ewidencjonowania czasu pracy. Nie obejdzie się też bez naliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne i dodatkowych obciążeń, takich jak FP czy FGŚP. Nieodzowne będzie też sporządzanie i wysyłanie deklaracji ZUS i rozliczanie zwolnień lekarskich oraz zasiłków. Wsparcie w zakresie obsługi kadrowo-płacowej można uzyskać w Biurze Rachunkowym Beaty Kustry, prowadzącym księgowość pełną i uproszczoną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana